(Спонсориран от: германския фонд Маршал на Съединените Щати)
Основните цели на проекта са да се определят източниците, стратегическите мотиви и перспективите на нарастващите различия между САЩ и техните европейски съюзници по важни въпроси на сигурността и особено върху централната роля на НАТО като основна трансатлантическа политическа военна институция за сигурността, да се разгледа влиянието на това непрестанно несъгласие и различие по отношение на нововъзникващите партньори на НАТО и ЕС от Централна и Източна Европа (ЦИЕ) и да предложи подход за разработване на адекватна политическа и обществена рамка за преодоляване на стратегическите различия за сигурността в евроатлантическата общност.
В първата част на проекта са проучен източниците на трансатлантическите трудности след края на Студената война и тяхното състояние сега. Втората част на проекта се концентрира върху влиянието на САЩ и Западна Европа върху Централна и Източна Европа в сферата на сигурността. Третата част на проекта е фокусирана върху подготовката на проучване за системата за ранно предупреждение и идентифициране потенциалните поводи на разногласия между трансатлантическите съюзници. Последната част от проекта събира различни теми от предходния анализ, с цел разширяване списъка на препоръките за справяне с предизвикателствата по изпълнението на политиките, както на западните съюзници, така и на техните нови източни партньори.
В рамките на реализираните дейности са включени: разработването на различни изследвания, критерии и методология за проучване на последствията от трансатлантическите отношения в политиката и отношението на обществеността в държавите от Централна и Източна Европа. За целта са организирани с три кръгли маси, по една за всяка от оценените държави: България, Латвия и Полша. Най-важна дейност е подготовката на четири казуса: кампанията на НАТО срещу Сърбия по време на кризата в Косово, случаят на Международния криминален съд, операцията в Ирак и последиците от плановете на Европейския съюз за изграждане на самостоятелни отбранителни способности и капацитети за управление и плануване.