(Спонсориран от: германския фонд Маршал на Съединените Щати)
Първоначалната идея на проекта е отражение на българския евроатлантически избор. Създаването на Атлантическия клуб в България има за цел да направи значителен и полезен принос към постигането на цел, която възприемаме като приоритет в евроатлантическия дневен ред, особено в светлината на новите предизвикателства пред сигурността в световен мащаб и в частност продължаващата антитерористична кампания – повишаване на капацитета на НАТО за противодействие на заплахите за мира и утвърждаване като основен генератор и гарант на мира и стабилността. За постигането на тази цел ние се опитахме да идентифицираме повече възможности за сътрудничество в региона на Югоизточна Европа, както и между Югоизточна Европа, НАТО и неговите държави-членки и новопоканените страни, Организацията на обединените нации (ООН), Европейския съюз (ЕС), Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ), Инициатива за сътрудничество в Югоизточна Европа (ИСЮИЕ) и др.
Основните цели са осигуряване на ситуационни анализи на регионалния капацитет за допринасяне за решаването на проблема с риска за сигурността в евроатлантическото пространство, включително и оценка на съществуващата инфраструктура в Югоизточна Европа, България и Румъния, Гърция и Турция и консолидирането на южния фланг на НАТО; създаването на сравнителна оценка на осъществяването на националните резолюции на Съвета за сигурност на ООН, създаване на интер- и междурегионални мрежи за сътрудничество между политици, общественици, неправителствени организации, медиите и академичните среди, като по този начин да се създаде фонд от знания за рисковете за борбата за сигурност от по-широк характер; издаване и разпространение на сравнителни изследвания и политически документи, за да бъдат представени на правителствените служители, парламенти, медии, мозъчни тръстове и т.н.; изработване на медийна стратегия за насърчаване на приноса на България в укрепването на трансатлантическата връзка и противодействие на терористични действия и други невоенни рискове за сигурността; проучване на достоверността на кандидатите на НАТО и бъдещите нови членове, както и готовността им да предприемат реформи за съвместимост с НАТО, тъй като самият Алианс фино настройва силите си, командните си структури и мисиите си в света след 11 септември.
Предприетите специфични дейности в рамките на проекта са: две регионални кръгли маси с акцент върху редица въпроси, свързани с две основни теми: „България и Румъния, Гърция и Турция: Укрепване на южния фланг на НАТО и САЩ” и „Ролята на регионалното сътрудничество в Югоизточна Европа: предизвикателствата след Прага по пътя към НАТО и ЕС”. Организират се три местни семинара, озаглавени: „Управление на пред-присъединителния период след Прага: предизвикателства” и Атлантическа академия, която представлява серия от публични лекции с участието на гост-лектори от България и в чужбина.
16 октомври 2017 (понеделник), 10.30, Централен военен клуб, София, зала „Концертна“
Уважаеми дами и господа,
На 1 март 2017 г. председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер представи Бяла книга за бъдещето на Европа. След нея бяха публикувани поредица от документи за размисъл.
Растящата нестабилност в съседните на Европа региони и в света, както и новите заплахи, произтичащи от икономически, екологични и технологични фактори, дават на сигурността и отбраната по-важна роля в бъдещето на европейския проект. Документът за размисъл относно бъдещето на европейската отбрана очертава предизвикателствата и посочва три възможни сценария.
На 5 юни 2017 г. се проведе дискусията „ЕВРОПА ОТНОВО НА ПЪТ“, с която важният обществен разговор за бъдещето на ЕС стартира и в България. Събитието постигна целта си – 10 години след пълноправното членство – проевропейски сили и личности у нас да потърсят консенсус по приоритетите, които България да отстоява като председател на най-престижния Съюз в света..
Следващият важен етап в обществения разговор е сигурността и ролята на страната ни в този дебат.
Имаме удоволствието да Ви поканим на инициираната от президента на ПЕС Сергей Станишев и организирана от Академията за леви европейски политики, Атлантическия клуб в България, Института за дясна политика, ПанЕвропа България, Сдружението „Българска отбранителна индустрия“, Фондация „Фридрих Еберт“ – бюро България, Софийския форум за сигурност, Центъра за изследване на отбраната и сигурността и Центъра за изледване на политиките в отбраната
Дискусия „ЗАЕДНО В СИГУРНОСТТА. РОЛЯТА НА БЪЛГАРИЯ В ОБЩАТА ЕВРОПЕЙСКА ОТБРАНА“,
която ще се проведе на 16 октомври 2017 г. от 10.30 часа във Военен клуб, зала „Концертна“, София, бул. „Цар Освободител“ 7 .
В нея ще вземат участие президентът на Република България, министър-председателят, заместник министър-председателят и министър на отбраната, политици от различни политически сили, политолози, анализатори, журналисти, представители на гражданското общество и на научните среди.
Очакваме Ви!