През 2014 г. Младежко евро-атлантическо дружество (МЕАД) – младежката организация на АКБ, организира първото Лятно училище на НАТО в България, което впоследствие бива развито в дългосрочен проект. Всяка година от 2014 г. насам МЕАД събира 25 – 30 младежи с интерес към международните отношения, националната и международната сигурност и отбрана в Смолян, България, през първата седмица на юни. Цел на международния семинар е обсъждане на настоящите предизвикателства и проблеми пред НАТО. За тази цел Лятното училище събира представители на държавни институции, университети, неправителствени организации и медии, както и експерти на свободна практика, работещи в областта на международните проблеми и предотвратяването на нетрадиционни заплахи за сигурността. По този начин Лятното училище предоставя възможност за теоретичен дебат и обмен на мнения, както и за намиране на практически решения, които след това могат да бъдат разглеждани от командните структури на НАТО и неговите страни членки в контекста на бъдещото развитие на организацията.
Сред темите, които досега са били разглеждани по време на летните училища на НАТО, са защитата срещу неконвенционални заплахи за сигурността, необходимостта от военна трансформация и реформи (включително в областта на науката), киберсигурност, хибридна война, борба с тероризма, морскa сигурност, ролята на жените в мира и сигурността, сътрудничеството между НАТО и ЕС, въздействието на Брекзит и отношенията между НАТО и Русия. Дейностите, които биват включени в Лятното училище, обогатяват знанията на участниците за НАТО, глобалните проблеми, пред които се намира Алиансът, и как организията възнамерява да се бори с тях. Методите на обучение включват лекции, семинари и обмен на информация чрез неформални срещи между участниците. Целевото въздействие на семинара е да увеличи обществената подкрепа за НАТО чрез увеличаване на знанията, осведомеността и разбирането на НАТО, неговите ценности и дългогодишна роля в защитата на глобалната сигурност. Проектът има за цел да създаде съдържание, което може да бъде широко споделяно в рамките на и извън традиционните мрежи на НАТО и НПО, и да представи визия за НАТО, с която гражданите се свързват на лично ниво чрез споделяне на лични истории и която благоприятства иновативните и нетрадиционни подходи към сигурността.
Сред по-конкретните цели на проекта са:
- да насърчи евроатлантическите ценности сред младежта;
- да запознае младите хора с международните отношения и сигурност, сферата на дейност, партньорства и приоритети на НАТО;
- да очертае и провокора диалог за ролята на НАТО на международната арена;
- да стимулира и вдъхнови участниците да направят ретроспекция на влиянието на НАТО върху техните страни и самите тях;
- да предложи идеи във връзка с някои от новите предизвикателства, пред които е изправен Алиансът;
- да спомогне за създаването на платформа, от която младите хора да изразят своя глас и да споделят своите идеи за по-добро бъдеще за следващите поколения;
- да насърчи активното участие на България в рамките на евроатлантическите политически, икономически и отбранителни институции.
Информацията за Лятното училище се разпространява чрез покана, изпратена до Младежката асоциация на Атлантическия договор (YATA), на която МЕАД е член, и чрез разпространение от YATA сред националните организации, които са нейни членове. Поканата за семинара бива публикувана и на уеб страниците на МЕАД и АКБ, както и на техните страници в социалните мрежи (Facebook, Twitter и др.). Участниците биват избирани въз основа на техните автобиографии и мотивационни писма.