(С подкрепата на НАТО)
Заплахата от терористични атаки, заедно с нарастващата опасност от местни войни, изисква постоянно търсене и разработване на нови средства за тяхното противодействие. В настоящия проект предлагаме разработване на портативен детектор за оценка на генотоксичността, отделяна от химични, бактериологични, радиологични и ядрени агенти, взривни вещества и други незаконни съединения. На базата на биоинженерни клетки с повишена чувствителност към генотоксини, устройството бързо, правилно и сигурно ще оцени генотоксичната опасност за здравето на хората след употребата на такива агенти. Използването на детектора ще позволи на упълномощения персонал да оценява генотоксичността по един бърз и прецизен начин и така ще позволи адекватно подготвяне и успешно прилагане на най-подходящите мерки за обезопасяване на съответната замърсена зона.
Основните цели на проекта са:
- Да се разработи готово за употреба устройство за рутинно наблюдение на генотоксичността, което да може да се използва на терен и да има висока чувствителност дори към минимални концентрации на генотоксини.
- Проектиране на компютърен алгоритъм за бърз анализ на данни, позволяващ прецизно, стабилно и точно установяване на нивата на генотоксичност.
Проектът се дължи на тясното сътрудничество между три държави от НАТО (България, Турция и САЩ) и една страна-партньор на НАТО (Република Македония). Това партньорство ще гарантира успешното изпълнение на проекта и ще даде възможност не само за насърчаване на сътрудничеството между съюзниците на НАТО, но и за обучение на млади военни и медицински специалисти за мониторинг на генома в случаи на риск за човешкото здраве от употребата на зловредни агенти по време и след военните операции или терористични актове.
Повече информация за този проект можете да намерите тук: Genotoxic Detector