Атлантическят клуб в България, основан през 1991 г., е водеща независима неправителствена и нестопанска организация, чиято работа цели да доведе до разширяване на диалога за укрепване на трансатлантическата сигурност, като допринася за формирането на политики, лидерски диалог и обществено мнение.
През 1992 г. АКБ става първата НПО от държава, която не е членка НАТО, поканена в Асоциацията на Атлантическия договор.
От 1990 – 2007 г. AКБ изиграва решаваща роля за изграждането на взаимно доверие и увереност между евроатлантическата общност и България, в резултат на което членството на България в НАТО и ЕС става реалност. Документите на България за присъединяване към НАТО и ЕС биват договорени от външния министър Соломон Паси (2001 – 2005 г.), който в този период е почетен президент на АКБ.
АКБ силно подкрепя приемането на обща европейска отбранителна политика, създаването на щит за противоракетна отбрана в Европа и по-нататъшна федерализация на ЕС. Дейността на организацията е посветена на насърчаването на българското участие в международните отношения, основано на централната роля на евроатлантическата общност в посрещането на международните предизвикателства на 21 век.
Аудиторията на Атлантическия клуб включва представители на парламента, правителството и съдебната власт, чуждестранни дипломати, офицери, мениджъри, водещи личности от други международни организации, преподаватели и студенти.
Клубът има стабилно партньорство с правителството на България, включително Министерството на външните работи, Министерството на отбраната и Министерството на икономиката, енергетиката и туризма. Освен това, АКБ поддържа връзки с международни организации като НАТО, ЕС, ОССЕ, ЮНЕСКО, както и с влиятелни международни неправителствени организации и мозъчни тръстове.
Като член на Асоциацията на Атлантическия договор, Атлантическият клуб има здрави и трайни връзки с атлантически организации във всяка от страните на Алианса, включително членовете на Партньорство за мир и Средиземноморски диалог.
Атлантическият клуб участва в обмен на ценности, традиции и информация, които водят до по-добро взаимно разбирателство в ерата на глобализация. Клубът привлича световни лидери, институции и организации в София и организира обществени програми и други мероприятия, в които взимат участие световни лидери и експерти с различни гледни точки по широк кръг от евроатлантически и глобални теми. Чрез конференции, изследвания и лидерски диалог, клубът представя идеите и мненията на България на глобалната сцена.