На 24 август 2017 г. Атлантическата дигитална мрежа (АДМ) – НПО клъстера на Атлантическия клуб в България, изпраща Отворено писмо до Европейската комисия относно Европейска инициатива за намаляване на излишъка от дистанционни управления за телевизори. Писмото е подписано от д-р Соломон Паси, президент на Атлантическия клуб в България, Гергана Паси, Дигитален шампион за България и президент на ПанЕвропа България, и Бисерка Бенишева, директор „Европейски въпроси“ на ПанЕвропа България.
Целта на отвореното писмо е да представи на вниманието на ЕК проблема за излишните дистанционни управления за телевизори, използвани в нашето ежедневие, и да отправи конкретно решение, което е в полза на потребителите, околната среда и кръговата икономика.
„През 2017 г. Атлантическа дигитална мрежа (АДМ) в България спонсорира изследване, илюстриращо количеството въглеродни емисии, които могат да бъдат спестени от производството на излишни дистанционни устройства и техните съставни части: пластмаса, батерии и фибростъкло. Проучването показва, че ако съществува „едно за всички“ дистанционно, съвместимо с всички марки телевизори и DVD устройства, бихме могли да спестим около 240, 718 тона въглеродни емисии, което е повече от 24,5 милиона галона петрол за всеки 7 години (средната продължителност на функциониране на телевизионно устройство).“
В допълнение – писмото продължава:
- Употребата на множество дистанционни устройства обърква потребителите;
- Всичките компоненти са вредни за околната среда;
- Политиката за еко-дизайн на ЕС изисква продукти, които слабо допринасят за енергийната ефективност на стоките, да бъдат елиминирани от пазара.
Атлантическата дигитална мрежа напомня, че „стратегията за кръгова икономика на ЕС изисква да се вземат предвид недостатъците на електронните отпадъци от излишните дистанционни“. АДМ поддържа тезата, че най-доброто решение е да бъде намален броят на излишните дистанционни управления, „чрез въвеждане на задължителен единен стандарт на ЕС за производство на телевизионни комплекти“. Според нея този стандарт „ще постави началото на едно ново поколение устройства, които ще бъдат управлявани от универсално и стандартизирано телевизионно дистанционно управление“.