В края на 2020 г. Атлантическият клуб в България и екип начело с д-р Преслав Наков, ст. н.с. I ст., Катарски институт по компютърни изследвания проведоха изследване на публикации на български език в социалните мрежи Twitter и Facebook. Бяха събрани над 30 000 туита, публикуви в периода януари – ноември 2020 г.
Изследването установи, че повечето туитове по темата „COVID-19” съдържат проверими факти и са фактологически верни, както и че са от публичен интерес, не са вредни и са прекалено тривиални, за да бъдат проверени.
Пропагандните техники се наблюдават най-вече в публикации, които са класифицирани като вредни и които е нужно да бъдат проверени. Тези публикации съдържат повече страх, съмнение, емоционален език. Използваните при тях техники са най-вече пораждане на чувство на паника (в повечето от изследваните вредни туитове) и разпространение на слухове и конспиративни теории (в по-малка част от изследваните туитове).
Публикациите, които пораждат чувство на паника, използват като похвати страха, преувеличението, емоционалния език, краен патриотизъм/национализъм. Публикациите, които разпространеняват слухове и конспиративни теории се фокусират върху съмнението като средство за поддържане на конспирацията.
Публикациите, които са прекалено тривиални, за да бъдат проверявани съдържат най-вече техники като преувеличение, позоваване на имена на авторитети, слогани, опростяване на причините и повторения.