(С финансовата подкрепа на: Фонд научни изследвания към Министерството на образованието, младежта и науката на България)
Атлантическият Клуб в България започва новото десетилетие с нови, провокативни проекти, които поставят нови стандарти в изследванията. Този път обръщаме внимание на космическото право, неговото място и значимост в науката, образованието и политиката на България. Целите на проекта са многообразни, отразяващи многостранните измерения на дебата за космоса.
Проектът цели:
- да създаде нова учебна програма (вкл. изготвянето на съответната научна литература) по космическо право за правните факултети в България;
- да представи на широката публика постиженията на български ученици в областта на космическите науки;
- да проучи чуждестранния опит в космическото право, като същевременно ангажира български и чужди експерти в дискусия по темата;
- да помогне в изграждането на капацитет за прависти и други професионалисти за преподаването на космическо право в български университети;
- да проучи мненията на експерти по отношение необходимостта от национална правна рамка за изследването на космоса. В тази връзка целим рамката да отразява нормативните принципи на конвенции и резолюции на ООН, както и настоящето законодателство на ЕС.
В първата си фаза проектът ще продължи девет месеца, а втори етап от още девет месеца зависи от допълнителната подкрепа на спонсора. Първите събития, свързани с проекта, включват пресконференция през април 2010, семинари по космическо право и ученически доклади по проекти, свързани с космическите науки.
Няма по-подходяща организация от Атлантическият клуб, която да представи и управлява проект от подобно измерение, имайки предвид опита на АКБ в дискусиите по регулирането на изследванията и експлоатацията на Антарктида. Същите проблеми – рамките на държавната и частна отговорност, замърсяването, компенсациите при инциденти и общата регулация – свързани с изследването на Антарктида, присъстват и в контекста на задълбочаващия се интерес към космоса. Затова чрез ползването на съществуващ опит и правни норми проектът цели да симулира интереса в България към космоса и механизмите, които ще регламентират бъдещето му изследване.
“Космически предизвикателства 2010”:
Атлантическият клуб наскоро постигна споразумение за сътрудничество с Института за космически изследвания към Българската академия на науките по тяхната инициатива, озаглавена:
Космически предизвикателства 2010 (http://spaceedu.net/BG/)
Споразумението цели да предизвика повече обществен интерес към теми, свързани с космоса, както и да информира учениците за важността на космическите науки във всички сфери на модерното общество. Образователната програма “Космически предизвикателства 2010” ще се състои от 15 април до 30 май 2010 във водещи български университети, като ще включва изявления на българските космонавти Георги Иванов и Александър Александров и на ръководителите на програмата. Предвидено е и време за въпроси и отговори с участието на представители от водещите световни космически програми (NASA, CNES, ESA), които ще се включат чрез видео връзка.
Като шестата в света космическа нация, изпратила както хора, така и технология в серия от космически мисии, България е подходящ домакин на една задълбочена дискусия за космическото право, която да подтикне учени и ученици да погледнат към следващата граница на човешките открития. Атлантическият клуб е горд с ролята си на инициатор на този нов диалог, който ще предостави на България възможността много преди другите да надникне в бъдещето на космоса, както и да стане водеща европейска нация по въпросите на космическото право и изследванията на космоса.